VÝSTAVY, FOTOGRAFIE, PUBLIKACE ATD.

Brožura o kostelu svatého Jakuba Většího v Rovné u Stříbrné SkaliceV roce 2013 jsme ve spolupráci s občanským sdružením připravili k vydání knížku o významné románské památce - kostelu svatého Jakuba Většího v Rovné u Střírné Skalice.
Do knížky přispěly Ing. arch. Milena Hauserová, Mgr. Miroslav Šmied a Ing. Štěpán Svoboda. Německý překlad zajistila Mgr. Johana Stanovská. 
Knížku si můžete objednat na stránkách občanského sdružení. Přispějete tak na další aktivity.


Stříbrná Skalice a její obyvatelé ve fotografii Ing. Josefa KocourkaV roce 2010 jsem na půdě naší chaty našel zaprášenou hromadu obálek s negativy po mém dědovi Josefu Kocourkovi. Na mnoha fotografiích byly předválečné záběry Stříbrné Skalice – místa, kde vyrůstal a kam se rád vracel.

Fotografování ho zaujalo již v dětství. První fotoaparát Kodak Hawk-Eyes No. 2 dostala rodina od příbuzných ze Spojených států v roce 1931. Na svitkový film fotografuje rodinu, kamarády a různé události v obci. Koncem třicátých let začíná fotografovat s pohotovějším fotoaparátem Kodak Duo Six-20 Series II. Tak vznikají další momentky ze skalického života. Dokumentuje divadelní hry v Sokolovně, sportovní a kulturní akce. Pro přátele též fotografuje jejich rodiny, svatby, děti.

Vzhledem k tomu, že před válkou ještě nebylo (mimo velká města) amatérské pořizování fotografií tak rozšířené jako dnes, je takový soubor fotografií z jedné obce velmi cenný doklad o tom, jaký život zde byl. Brzo po objevu přes padesát let odložených negativů padlo rozhodnutí uspořádat ve Stříbrné Skalici výstavu a připomenou tak zapomenuté okamžiky.

Díky spolupráci s místním občanským sdružením organizujícím kulturní život v obci tak hojně navštívená výstava proběhla dva zářijové víkendy v roce 2011.